Dzisiaj jest: 17 Październik 2017 Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Aktualności

Poniecki Wehikuł Czasu na ulicach miasta

DSCN1305Ubiegła niedziela w Poniecu przebiegła w bardzo niecodzienny sposób. W godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta mogli zauważyć przemieszczające się grupy osób w jednakowych niebieskich koszulkach z mapą w ręce. Dodatkowo zdziwić mogły osoby ucharakteryzowane na postacie historyczne, które zostały rozlokowane w rożnych punktach naszego miasta. W taki sposób właśnie 14 maja rozpoczęła się długo planowana i oczekiwana gra miejska zatytułowana „Poniecki Wehikuł Czasu”. Do gry przystąpiło 17 drużyn. Byli to nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także całe rodziny oraz przyjaciele i znajomi. O godzinie 13:00 przed Domem Strażaka, Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przywitał podróżników w czasie życząc wszystkim dobrej zabawy. Pierwszym zadaniem przygotowanym dla zespołów było ułożenie puzzli z widokiem ponieckiej fary. Po wykonaniu zadania można było ruszać w dalszą trasę.

Podczas podróży wehikułem czasu na uczestników czekało wiele zadań takich jak: poszukiwanie monet, układanie wierszy, malowanie obrazu, ułożenie przestrzennej bramy Ponieca, dopasowanie starych przedmiotów do zawodów rzemieślniczych, uzupełnianie mapy gminy oraz łamigłówki pamięciowe. W trakcie wypełniania zadań na uczestników czekały postacie historyczne związane z historią gminy Poniec: Marcin Poniecki, Karol XII, Jan Mycielski, średniowieczni rycerze, to właśnie oni zadawali pytania podróżnikom w czasie gry. Ostatnim punktem trasy był szpital polowy, który prowadził ks. Dr Jan Respądek wraz z siostrami miłosierdzia znajdujący się na terenie dzisiejszego Przedszkola Samorządowego w Poniecu. Zadanie polegało na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. W tym właśnie miejscu rozpoczął się mini piknik historyczny. Na uczestników gry oraz mieszkańców czekało wiele atrakcji tj.: stoisko średniowieczne z pokazami walk rycerskich oraz strzelanie z łuku. Dodatkowo na zaproszenie organizatorów swoje wozy bojowe zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy GCKSTiR w Bojanowie. Po dotarciu wszystkich grup nastąpiło losowanie nagród wśród uczestników gry miejskiej oraz podsumowanie imprezy przez Burmistrza Ponieca. Zwycięzcą Ponieckiego Wehikułu czasu została drużyna W&W w składzie: Edyta Wojciechowska, Aneta Wrotyńska, Roman Wrotyński, Zofia Wojciechowska, Wiktoria Wrotyńska oraz Joanna Wojciechowska.

 

Gminne Centrum Kultury w Poniecu dziękuje wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji niedzielnej gry miejskiej ‘’ Poniecki Wehikuł Czasu ‘’:

- 11 drużynie Harcerzy Starszych w Poniecu pod opieką druha przewodnika Pawła Szynki

- doktorowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu, Damianowi Płowemu oraz grupie badań historycznych REGIMENT za pomoc i wsparcie przy każdym aspekcie miejskiej gry

- wszystkim wolontariuszom i osobom, które wsparły nas podczas imprezy

- Ochotniczej Straży Pożarnej z Poniecu.

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Ponieca Jackowi Widyńskiemu za patronat i wsparcie imprezy.

Gra miejska - FILM

ZDJĘCIA

Gminne Centrum Kultury w Poniecu