Dzisiaj jest: 17 Październik 2017 Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Aktualności

Koncert - Ważne informacje

W związku z niedzielnym koncertem ELENI podajemy kilka istotnych informacji:

Koncert rozpoczyna się o godzinie 17.00. Publiczność na miejsce imprezy będzie wpuszczana nie wcześniej niż o godzinie 16.00. Wejście na koncert będzie możliwe tylko i wyłącznie głównym wejściem hali widowiskowo-sportowej OSiR. Prosimy o zwrócenie uwagi, na jaki sektor mamy zakupiony bilet. Przypominamy sektor A – dół hali, sektor B- góra hali.

Przed i podczas trwania koncertu udostępniony Państwu będzie parking pomiędzy budynkami szkół Podstawowej i Gimnazjum. Parking przed głównym wejściem do hali zostanie wyłączony z ruchu.

 REGULAMIN KONCERTU 13.11.2016r.

„Życie jak szyba”

DSCN6464Czwarte „Jesienne spotkanie z Biblioteką” za nami. Tym razem gościem był twórca pięciu tomików wierszy - Pan Stanisław Kruk, niegdyś nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej w Żytowiecku, obecnie emeryt piszący wiersze bynajmniej nie do szuflady. W sali Gminnego Centrum Kultury przedstawił swą twórczość trzecim klasom gimnazjum, którzy w skupieniu słuchali wierszy, a także historii, jakie się z nimi wiążą oraz skąd autor czerpie inspiracje i pomysły.

Czytaj więcej: „Życie jak szyba”

Instruktor sekcji na Mistrzostwach Polski

DSC 0428XVIII Toruńskie Mistrzostwa Polski Kolekcji modeli redukcyjnych odbyły się 22/23 października w Forcie IV. W zawodach startował instruktor sekcji modelarskiej działającej przy GCK Poniec pan Janusz Poprawski. Poziom konkursu był niewiarygodnie wysoki, startowali w nim modelarze z całej Polski i Czech. Wystawiono ponad 300 kolekcji w różnych kategoriach. Nasz instruktor wystartował w klasie PDL- dioramy lotnicze kolekcji Asy Lotnictwa Polskiego. Kolekcja ta ostatecznie zajęła III miejsce otrzymując brązowy medal, puchar wydziału Sportu i Turystyki Urzędu miasta w Toruniu oraz okolicznościową książkę „Toruń wniebowzięty” autora Marka Wierzchowskiego.

Czytaj więcej: Instruktor sekcji na Mistrzostwach Polski

Podsumowanie konkursu plastycznego ”Kolory jesieni”

IMG 0413Organizatorem konkursu był Oddział dla Dzieci i Młodzieży Gminnej Biblioteki Gminnego Centrum Kultury. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno przyrody oraz możliwość wykazania się twórczymi talentami. Prace należało złożyć w dniach 01.10. – 22. 10. 2016 r. W konkursie wzięło udział 22 dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Komisja w składzie:

Magdalena Kubeczka – pracownik biblioteki szkolnej

Jolanta Pawłowska – organizator konkursu

dokonały oceny prac, biorąc pod uwagę pomysłowość, różnorodność użytych materiałów, estetykę wykonania i wiek autora prac.

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursu plastycznego ”Kolory jesieni”

Poniec w "Było... nie minęło"

IMG 1020.JPGZapraszamy do obejrzenia odcinka programu "Było ... nie minęło" wyemitowanego w telewizji polskiej na kanale TVP HISTORIA. Tematem odcinka jest obóz szkoleniowo badawczy, który odbył się w sierpniowy weekend w Poniecu. Kliknij w link i oglądaj.

"Było... nie minęło"

XIII Rajd Rowerowy z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków

DSCN6412W niedzielę 23 października 2016 roku ponad 20 osobowa grupa rowerzystów z Ponieca uczestniczyła w rajdzie rowerowym z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków w październiku 1939 roku w Krobi, Gostyniu i Poniecu organizowanym przez stowarzyszenie "Na Szlaku".

Delegacje rowerzystów uczciły tym samym pamięć ofiar, składając również wiązanki kwiatów i zapalając znicze przed tablicą upamiętniającą to wydarzenie w Poniecu, przed Pomnikiem Ofiar Katynia w Pudliszkach oraz przed pomnikiem na Rynku w Krobi.

Czytaj więcej: XIII Rajd Rowerowy z okazji 77 rocznicy rozstrzelania Polaków

Podróż po Ziemi Świętej

DSCN6403Obrazki z Ziemi Świętej to tytuł kolejnego spotkania zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę. Na spotkanie z Halina Radołą - podróżniczką z zamiłowania, które odbyło się 20.10.2016r. przybyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej by posłuchać o Jerozolimie, Nazarecie, Betlejem oraz innych miastach sąsiednich. Podróżniczka opowiadała o miejscach świętych, do których przybywają pielgrzymi i turyści z całego świata, o zwyczajach tam panujących, potrawach, religiach, które są wyznawane, a także klimacie oraz roślinności.

Czytaj więcej: Podróż po Ziemi Świętej

Program w TV o historii Ponieca

BN M2

Już w najbliższą Niedzielę i Poniedziałek 23-24.10.2016

premierowy odcinek BNM pt. "Poniec 1704”

Tym razem ekipa „Było…nie minęło” wyprawia się znacznie dalej niż standardowy horyzont czasowy. Cofamy zegary historii do 8 listopada 1704 roku kiedy to pod miejscowością Poniec w Wielkopolsce siły Sasów starły się ze Szwedami. Z punktu widzenia dziejów było to jedno z bardzo wielu zdarzeń wpisanych w krąg Wojen Północnych, czyli wojen o dominację w basenie Morza Bałtyckiego. Polska na wiele lat stała się polem wyniszczających bitew takich jak ta pod Poniecem. Jak każde zdarzenie militarne przez kronikarzy zlokalizowane zostało przy pomocy pojemnego określenia „pod”. Nas jak zawsze intryguje dokładne zarysowanie pola bitwy. Dalsze zadania to odpowiedź na pytanie czy kopiec zwyczajowo zwany „Szwedzka Mogiłą” to rzeczywiście mogiła i ile jest prawdy w opowieści o zatopionych w stawie armatach.

EKSPLOZJA ŚLĄSKIEGO HUMORU W PONIECU

pierwszeWypełniona hala widowiskowo-sportowa, oklaskiwała w piątek 14 października znanego kabareciarza Grzegorza Poloczka. Artystę powitał i na scenę zaprosił Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Ślązak tego wieczora wystąpił wraz z Kornelią Maroszek i Justyną Gawlik, znane z list śląskich szlagierów, jako duet „Kola & Jula” oraz gitarzystą Bartkiem Kuźniarzem. Wspólnie artyści zaprezentowali ponad dwugodzinny program, podczas którego G.Poloczek rozśmieszał obecnych widzów doskonałymi skeczami. Grzegorz Poloczek, to nie tylko doskonały kabareciarz, ale także znakomity piosenkarz o czym przekonano się w piątkowy wieczór. W czasie koncertu zaśpiewał swoje największe przeboje. Również swoje utwory zaprezentował ponieckiej publiczności duet Kola i Jula oraz B.Kuźniarz. Dla publiczności była to niesamowita okazja do zabawy przy śląskich przebojach.

Czytaj więcej: EKSPLOZJA ŚLĄSKIEGO HUMORU W PONIECU

"Krok za krokiem" w Smyczynie

nw smyczyna 3W mgliste i chłodne przedpołudnie 16 października 2016r. kijkarze ponieckiej sekcji NW „ Krok za krokiem” wraz z Bojanowskimi Kijkami Szczęścia wzięli udział w III Marszu Nordic Walking o Puchar Stowarzyszenia Azymut w Smyczynie. Impreza zorganizowana przez chodziarzy z Lipna zgromadziła na starcie ponad 60 osób podzielonych na kategorie wiekowe; dzieci, kobiety do 49 lat, kobiety pow. 50 lat oraz mężczyzn do 55 lat oraz powyżej tego wieku. Trasa wytyczona przez organizatorów liczyła ok. 8 km i wiodła urokliwymi duktami lasów wokół Rancza Smyczyna. Do mety dotarli wszyscy uczestnicy pokonując okoliczne pagórki, maszerując skrajem lasu wzdłuż łąk, niewielkich stawów, po drodze obserwując przepiękne jesienne krajobrazy.

Czytaj więcej: "Krok za krokiem" w Smyczynie

Gminne Centrum Kultury w Poniecu